ÉLETPÁLYA SZAKASZOK PÉNZÜGYI TERVEZŐI SZEMMEL
Válás
A statisztikák szerint Magyarországon több mint fele annyi válás történik évente, mint házasságkötés, ezért ez is a meghatározó életszituációk közé sorolható. A válások növekvő száma és annak anyagi vonzatai miatt fontossá vált, hogy pénzügyi szempontok alapján is körbejárjuk a témát. Egy bontóper nemcsak jogilag bonyolult és összetett, hanem pénzügyi szempontból is.
Pénzügyi tervezési oldalról a következők feladatokat kell elvégezni:
- új vagyonmérleg,
- új költségvetések,
- új cash flow-k,
- új megtakarítási tervek,
- nyugdíjtervezés újragondolása,
- biztosítási és hagyatéki hatások vizsgálata.
Napjainkban egyre többen gondolkodnak el házassági szerződés kötésén, melyben megállapodnak a költségek elosztásában és válás esetén a javak szétosztásában. A házassági szerződés jelentőségét növeli, ha egyik vagy mindkét fél nagy értékű ingóságot, ingatlant, megtakarítást vitt be a házasságba. Lehetőség van arra is, hogy a házasságkötés után megszerzett közös javak sorsáról is döntsenek. A közös javakhoz nem tartoznak a házasság előtt szerzett javak, az ajándékok és örökségek.
Az életszituációra jellemző pénzügyi kérdések
Az egyéni pénzügyi tervek kialakítása elkerülhetetlen, hiszen az anyagi szempontok már rövidtávon nagy szerephez jutnak. Tudatos tervezéssel akár komoly összegeket spórolhatunk vagy ennek hiányában ugyanennyi pénzt „dobhatunk ki az ablakon” feleslegesen. A javak elosztásánál első lépésként fel kell mérni, mekkora vagyonnal rendelkezik a család. A vagyonmérleg után következhet a közös javak elosztása, mely történhet jogi úton vagy a felek megegyezésével, amelyben sokat segíthet egy korábban kötött házassági szerződés.
Az ingatlan értékesítésénél külön hangsúlyt kap az időzítés, elkerülendő egy elsietett, nyomott áron történő eladásnál keletkező veszteséget. Mindkét félnek ajánlott egy új háztartási költségvetés készítése, melynek segítségével összevethetik bevételeiket és kiadásaikat. Használja ehhez komplex költségvetési kalkulátorunkat! Közös gyermek esetén amúgy is elkerülhetetlen egy cash-flow kimutatás készítése, melynek segítségével meghatározzák a fizetendő tartásdíj nagyságát. Mindezekhez feltétlenül szükséges egy pénzügyi tervező szakember segítsége! Fontos még a hitelek, az élet-, baleset- és betegségbiztosítások, illetve az egyéni megtakarítási stratégiák újratervezése.
Mik a legfontosabb pénzügyi tervezési feladatok?
- A pénzkezelés szabályai
- Pénztartalék képzése váratlan kiadások fedezésére
- Lakáshitel, a hitel felvételének és visszafizetésének megtervezése
- Kockázatkezelés, vagyon- és felelősségbiztosítási megoldások
- Komolyabb élet- és balesetbiztosítás, egészségbiztosítás
- Gyermek életkezdési pénzügyi stratégia felépítése (amennyiben van gyermek)
- Megtakarítási számla, értékpapírszámla, befektetések
- Nyugdíj-előgondoskodás
- Adóoptimalizálás