ÉLETPÁLYA SZAKASZOK PÉNZÜGYI TERVEZŐI SZEMMEL
Pályakezdők, szinglik, egyedülállók
Ebbe az életszakaszban elsősorban azok a huszonöt és harmincnégy év közötti fiatalok tartoznak, akik már piacképesek a munkaerőpiacon, önálló jövedelemmel rendelkeznek, de még nem rendelkeznek önálló háztartással.
Mi jellemzi leginkább ezt az életszakaszt? Az aktivitás! A fiatal egyaránt aktív munkájában és szabadidejében. A diploma megszerzése után természetesen ég bennük a vágy, hogy mihamarabb kipróbálják magukat a szakmájukban, tapasztalatokat szerezzenek, hozzákezdjenek karrierjük építéséhez. Emellett természetes, hogy szabadidejükben szeretnék még egy darabig kötöttségek nélkül élvezni az életet, valamint tapasztalatokat szerezni a párkapcsolatok terén is. Mindezek azt jelentik, hogy önálló keresettel rendelkeznek, így fontos a pénzügyi tervezés, s elkezdték építeni egzisztenciájukat. Akiknek a szülei megfelelő pénzügyi tervvel rendelkeztek, ők könnyebben tudtak elindulni a pályájukon, hiszen egy megfelelő tőkealappal vagy egy saját lakással indulhattak ennek köszönhetően. Ha szülőként olvassa ezeket a sorokat, akkor nézze meg a kifejezetten erre a célra összeállított LIFESTART életkezdési stratégiát!
Az életpálya szakaszra jellemző pénzügyi kérdések
Ebben a szakaszban sokféle helyzettel találkozhatunk: önállósulás, munkavállalás és karrier, társkeresés, lakásbérlés vagy -vásárlás, utazás, sport, továbbképzés – átképzés.
Pályakezdőként / egyedülállóként fontos pénzügyi döntéseket kell meghoznunk, s a megélhetési források előteremtésén kívül is van még tennivaló bőven.
Mik a legfontosabb pénzügyi tervezési feladatok?
- Hitelkártya helyes használata, pénzkezelés
- Lakáshitel, vásárlási hitelek, törlesztések
- Tartós átutalási megbízások folyószámláról
- Kedvezményes vagyonbiztosítási start-csomagok
- Élet- és balesetbiztosítás, egészségbiztosítás
- Megtakarítási számla, értékpapírszámla
- Nyugdíj-előgondoskodás megkezdése