A demográfiai tendenciákat az állam is felismerte, viszont nem tud egyik-napról a másikra változtatni a társadalombiztosítási rendszeren. Folyamatosan fizetnie kell a jelenlegi idősek nyugdíját, miközben egyre kisebb a zseb, amiből ezt megteheti. Olyan helyzetben van, mint a megkötözött rab, aki felismerte, hogy merre kellene menekülnie, de nem tud mozdulni…
Ezért az állam két dolgot tud tenni:
1., Figyelmezteti a lakosságot, hogy a nyugdíjcélú öngondoskodás mindenkinek a saját felelőssége.
Magyarország 2012-ben elfogadott alkotmánya kimondja a következőket: „Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi alapon egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő.” „A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni.”
2., Akik a nyugdíjcélú öngondoskodás fontosságát felismerik, azokat adójóváírásokkal támogatja is céljuk elérésében.
Ezeket a jóváírásokat a személyi jövedelemadóból (SZJA) lehet igényelni, melynek természetesen feltétele, hogy legyen miből, azaz legyen SZJA befizetése, amiből ezt visszakaphatja.
Az adójóváírás összege a megtakarítási konstrukciók függvényében van meghatározva, de az éves maximális mértéke – összevontan – 280.000 Ft lehet személyenként.
- Nyugdíjbiztosítás esetén az éves megtakarítás 20%-a, maximum 130.000 Ft a jóváírás. Ezt évi 650.000 Ft-os tőkeképzési összeggel tudja maximalizálni.
- Önkéntes Nyugdíjpénztár esetén az éves megtakarítás 20%-a, maximum 150.000 Ft a jóváírás. Ezt évi 750.000 Ft-os tőkeképzési összeggel tudja maximalizálni.
- Nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) esetén az éves megtakarítás 20%-a, maximum 100.000 Ft a jóváírás. Ezt évi 500.000 Ft-os tőkeképzési összeggel tudja maximalizálni.
Lehet, hogy önmagában a 20% nem tűnik soknak, de ha egy kicsit is előretekint és használja az Albert Einstein által egyszerűen csak a világ 8. csodájának nevezett kamatos kamat mechanizmusát, akkor a folyamat végén egy egész szép kis summát tehet zsebre. Az adókedvezményt teljesen kihasználva 10 év alatt átlagos 9%-os hozam mellett közel 2 millió forintot nyerhet az állami támogatáson.